trądzik
(Świeżo zarejestrowany)
*

Data rejestracji: 05-10-2015
Data urodzenia: Nie określono
Czas lokalny: 06-03-2020, godzina 10:33 PM
Status: Offline

Informacje o trądzik
Dołączył: 05-10-2015
Ostatnia wizyta: 05-10-2015 05:23 PM
Razem postów: 0 (0 postów dziennie | 0 procent wszystkich postów)
(Znajdź wszystkie wątkiZnajdź wszystkie posty)
Spędzony czas online: 6 Minut, 6 Sekund
Poleconych użytkowników: 0
Reputacja: 0 [Szczegóły]

Dane kontaktowe
Strona domowa:
E-mail: Wyślij e-mail.
Prywatna wiadomość: Wyślij prywatną wiadomość.
Numer ICQ:
Nazwa użytkownika AIM:
Identyfikator Yahoo:
Identyfikator MSN:
Dodatkowe informacje o trądzik
Płeć: nie wybrano
Miejscowość:
O sobie: Leczenie trądziku
Co to jest trądzik młodzieńczy i jakie są jego przyczyny?

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych zależną od hormonów – androgenów. Mieszki łojowo-włosowe są to, jak gdyby wgłobienia skóry, z dna których wyrasta włos, a do przewodu wyprowadzającego dołączony jest gruczoł łojowy.

Mieszki znajdujące się na twarzy, plecach i górnej części klatki piersiowej mają specyficzne cechy. Widoczne na powierzchni skóry otworki – tzw. pory, stanowią ich ujścia. Z mieszków w tych okolicach wyrastają delikatne włosy, które mogą być zupełnie niewidoczne, natomiast gruczoły łojowe są przerośnięte, zawierają bardzo dużo komórek produkujących widoczną na powierzchni skóry wydzielinę – łój.

W trądziku młodzieńczym występują cztery podstawowe zjawiska, które prowadzą do zmian chorobowych (ryc. 1-4):

nadmierna produkcja i zmiany w składzie łoju,
zaburzenia w prawidłowym wzroście i mnożeniu się komórek wyściełających przewód wyprowadzający gruczołu łojowego,
namnażanie bakterii Propionibacterium acnes,
odczyn zapalny. Nadmierna produkcja łoju związana jest z naturalnym procesem dojrzewania i tylko w niektórych przypadkach stanowi konsekwencję zaburzeń hormonalnych. Widoczne zwiększenie produkcji łoju (tłusta skóra) nie występuje jednak u każdego pacjenta z trądzikiem. Zaburzenia w produkcji łoju regulują złożone mechanizmy, które ostatnio są coraz lepiej poznawane. Zmieniony skład łoju polega na tym, że np. jednego z komponentów łoju – kwasu linolowego jest względnie mniej, z kolei więcej jest innej składowej, utlenionego skwalenu. Te zmiany składu łoju mogą wywoływać drugie zjawisko obserwowane w trądziku – nieprawidłowe rogowacenie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. Polega ono na powstawaniu nadmiernej liczby komórek rogowych, wyściełających przewody, ich gorszemu oddzielaniu się i złuszczaniu z powierzchni skóry – (zjawisko zachodzące w warunkach naturalnych). W efekcie dochodzi do zaczopowania ujścia przewodu i powstania tzw. mikrozaskórnika, a następnie zaskórnika (potocznie zwanego wągrem). Powstała maleńka cysta wypełniona łojem jest świetnym środowiskiem do namnażania się bakterii P. acnes (występujących na skórze u wszystkich ludzi), które dla swojego rozwoju prawie nie potrzebują tlenu, natomiast dobrze rosną w łoju. Wokół takiej banieczki gromadzą się komórki (limfocyty, leukocyty), powodując stan zapalny (widoczne gołym okiem czerwone grudki). Do niedawna uważano, że powstanie tego odczynu jest odpowiedzią na nadmierne namnażanie się P. acnes. Badania prowadzone ostatnio wykazały jednak, że odczyn zapalny rozwija się jeszcze przed wystąpieniem nadmiernego rogowacenia przewodów wyprowadzających i jest związany ze specyficznymi zj

Sygnatura
Leczenie trądziku Najlepszym sposobem są lampy led emitujące niebieskie światło 415 nm

Reklama:

projekty kuchni wrocław

roznoszenie ulotek kielce